Ze života školy - tradiční akce

ZE ŽIVOTA ŠKOLY - TRADIČNÍ AKCE

Vyhlášenou akcí školy jsou Dětské radovánky, vystoupení všech tříd školy s hudebním, tanečním a sportovním programem. SRBŠ zajišťuje domácí koláče, občerstvení, tombolu, hry a soutěže pro děti. Tradice od roku 1923.

   


 Nejznámější akcí školy je mezinárodní dětská výtvarná soutěž v oboru kresby a grafiky „Krásná jako kvítka…“, jejíž vrcholem je zářijová výstava nejlepších prací v KD L. Janáčka.  

   

Od začátku její existence v roce 1990 se jí zúčastnily děti z mnoha zemí světa – ČR, Slovenska, Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Rumunska, Německa, USA, Austrálie, Srbska a Slovinska, Argentiny, Kazachstánu, Thajska, z Finska, Švédska, Číny a Indie. Každý rok je vyhlášeno nové téma. Záštitu přebírají významné osobnosti našeho kulturního a společenského života. V minulých letech to byli fyzik a astronom RNDr. Jiří Grygar, cestovatel Ing. Miroslav Zikmund, skladatel Petr Eben, PhDr. Milan Uhde, ministři školství Mgr. Eduard Zeman, PhDr. Petr Piťha, mluvčí prezidenta PaedDr. Ladislav Špaček, místopředseda federální vlády ČSFR RNDr. Jozef Mikloško, hudební skladatel Ilja Hurník, známý spisovatel a pedagog, bývalý ředitel ZOO Praha prof. RNDr. Zdeněk Veselovský, spisovatelka a scénáristka Markéta Zinnerová, zahraniční zpravodajka Petra Procházková, architekt a herec David Vávra, cestovatel, scénárista, spisovatel a český „Däniken“ PhDr. Arnošt Vašíček, známý český malíř, ilustrátor dětských knížek a odborník na čerty, ďábly a pohádkové bytosti akad. mal. Karel Franta, herečka a malířka Iva Hüttnerová, atletka a olympijská vítězka áŠárka Kašpárková, ilustrátor dětských knížek akademický malíř Gabriel Filcík, režisér dětských filmů a pohádek Václav Vorlíček, první Čech na Mt. Everestu Leopold Sulovský, ilustrátorka dětských knížek Lucie Siefertová, meteoroložka a redaktorka počasí České televize Barbora Tobolová, kapela Kryštof s frontmanem a hercem Národního divadla Richardem Krajčem, naposledy to byl dakarský závodník Tomáš Tomeček.              
Mnohé z těchto osobností školu a výstavu také osobně navštívily. V minulých letech výstava putovala také do Náprstkova muzea v Praze, ve spolupráci s Muzeem Andy Warhola do Medzilaborců nebo do Českého centra ve Varšavě, všude se děti naší školy postaraly také o kulturní program vernisáže. V roce 2002 a 2004 byla výstava zapůjčena do Austrálie, kde vzbudila velký ohlas. Návštěvníci nejprve nevěřili, že se jedná o obrázky dětí školního věku, poté s uznáním hovořili o úrovni výuky výtvarných činností u nás. V roce 2008 se vybrané obrázky z minulých ročníků přesunuly na výstavu do Harlow v Anglii, později znovu do Melbourne v Austrálii a do města Kielce v Polsku.   
 

Škola pořádá výstavy předních umělců (Jiří Anderle, Adolf Born, Jiří Bouda, Zdeněk Mézl, Marina Richterová, Petr Ptáček, Peter Kocák, Adolf Kašpar atd.). Výstavy přispívají k pěstování estetického cítění, náměty výstav či výtvarné techniky umělců se stávají inspirací při práci v hodinách výtvarné výchovy. Vystavující umělci obvykle věnují jedno své dílo do stálé školní galerie v podkroví.
 
Každý rok škola pořádá Projektový den, jeden den věnovaný poznávání kultury, jazyka, sportu i jídla jedné země. Už se uskutečnil den slovenský, polský, německý, anglický, italský, francouzský, japonský a španělský. 
 
     

Tradiční Vánoční koncert se odehrává v evangelickém kostele naproti školy. Vystupují v něm jednotlivé třídy, žáci učící se hře na hudební nástroje a školní pěvecký sbor.

    


Školní soutěž  Superstar podporuje zájem dětí 1. stupně o hudbu. Zájemci o vystoupení představí vybranou píseň a mohou zaujmout diváky i kostýmem či gesty.

 


Tradicí je i školní soutěž Básnické jiskření určená žákům 1. stupně.     Škola spolupracuje se ZUŠ B. Martinů. Její učitelé v odpoledních hodinách učí děti hře na hudební nástroje.

                                        


  Karneval

     


SPECIÁLNÍ UČEBNY 

Počítačová učebna v podkroví školy umožňuje samostatnou práci                      Učebna jazyků a hudební výchovy poskytuje speciální           
až 30 žákům najednou. V předmětu Výpočetní technika se z úplných                   speciální techniku pro poslech se sluchátky, nahrávání 
začátečníků v 5. třídě stanou v 9. třídě pokročilými uživateli.                                 z mikrofonu i karaoke. Součástí je množství hudebních
Film natočený našimi žáky získal cenu ministra školství a promítal                    nástrojů i interaktivní tabule. Interaktivní tabule jsou 
se v České televizi. Animovaný film našich žáků se promítal na festivalu              výbornou pomůckou při výuce. Jsou jimi vybaveny všechny 
AniFest 2012 v Litvínově a v r. 2013 na festivalu ve Slovinsku.                          třídy na 2. stupni,  některé třídy 1. stupně a speciální učebny.
 

                              


Výtvarná výchova je vyučována na vysoké úrovni. V ateliéru jsou knihařský a hlubotiskový lis, keramická pec a hrnčířský kruh. Škola má také litografický lis. Žáci se každoročně úspěšně zúčastňují mezinárodních výtvarných soutěží, například v Brazílii. Vystavovali například na Slovensku nebo v Anglii.

       

Škola má dílnu pro výuku Pracovních činností, kde se učí zejména základy práce se dřevem. V 8. ročníku si žáci mohou zvolit výuku vaření, která probíhá ve školní cvičně kuchyňce.


MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

Škola dlouhodobě spolupracuje se Základní školou č.19 v polském Jastrzębiu-Zdrój. Děti i učitelé se několikrát za rok vzájemně navštěvují a zúčastňují společenských akcí obou škol, sportovních a výtvarných aktivit.

zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.