Stavba vodního mlýna z Havířova zvítězila!
Žáci osmých a devátých tříd naší školy se aktivně zapojili do projektu Regio4Tech.
Posláním projektu bylo zhotovit historicky nebo architektonicky zajímavou památku nebo vlastní stavbu s uplatněním originálních prvků a řešení. Soutěžili jsme s připravenou sadou materiálu, kterou podle přísných pravidel nebylo možné o nic dalšího rozšiřovat.
Osm soutěžících z 9. třídy se rozhodlo postavit lidovou historickou stavbu – vodní mlýn. Tomu předcházelo hledání vhodné stavby, každý ze soutěžících měl minimálně jeden (velice originální) návrh. Namátkou vybírám: větrný mlýn, zřícenina hradu Hukvaldy, Velká čínská zeď, …
Když Karolína Vrbová prohledávala internet, padla nám do oka stavba, kterou jsme se nakonec inspirovali. Nadšení bylo veliké, chyběl už jen plán. Do příští schůzky jej briskně dodal Honza Gara. A to v takové kvalitě, že jsme mohli, bez jakýchkoliv změn či úprav, okamžitě začít stavět.
Výroba přízemí byla velmi náročná a výrobně zdlouhavá – každý dřevěný špalík bylo zapotřebí ořezat nožem (měl přeci vypadat jako kámen!), zpracovat rašplí a začistit brusným papírem. Stavba patra postupovala podstatně rychleji, tu si vzali na starost Filip Sobek a Honza Gara. Souběžně se dokončovalo přízemí, kde se stavbou finišovala děvčata – Katka Šulová s Karolínou Vrbovou. Další část týmu rozpracovávala střechu a komín. Střechu postupně dělali Lukáš Glogar (nesoutěžící), šindele a obklady štítů stvořily Lucka Masopustová, Klára Guziorová a Kristýna Polášková. Komín postupně, po vrstvách, vyráběli Tomáš Loryk, Tomáš Plinta (nesoutěžící) a Lucka Masopustová.
A tak by bylo možno pokračovat dále. Pokud jste dobře počítali, v týmu bylo 5 děvčat a jen 3 chlapci. Jak dopadly ostatní školy?
1. místo – ZŠ a MŠ Frýdecká, 9. třída – stavba „Vodní mlýn“
2. místo – ZŠ Fryčovice, děvčata 8., 9. třídy – stavba „Čínský zahradní domek“
3. místo – ZŠ Jarošova Havířov, 8. třída – stavba „Hrad Švihov“
a ZŠ Raškovice, 8. třída – stavba „Rodinný dům“
Deváťáci zkrátka řezali, brousili, vrtali, štípali, lepili a řezali, vrtali …. Ne, v tomto projektu nešlo prvotně o tyto činnosti, které žáci vykonávali bezpečně a s přirozenou jistotou a samozřejmostí. V tomto projektu šlo především o spolupráci, schopnost dohodnout se na společné stavbě, dokázat spolupracovat s druhými a vyjít si vstříc, vzájemně se vhodně doplňovat nebo v mnoha činnostech se i vzájemně zastupovat. A protože toto naši deváťáci zvládli výborně, po právu regionální soutěž vyhráli. Za odměnu pojedou na výstavu, kterou si mohou vybrat na území celé České republiky.
A co podle soutěžících bylo nej…: „…největší zábava bylo broušení kostek a lepení dřevěných šindelů na střechu (Lucka), lepení a legrace okolo toho, vrtání s přenosnou vrtačkou (Filip), dobrá diskoška (Karolína), lepení a legrace okolo toho (Honza).“
zpracoval Petr Vojtek