Australský den

Naši školáci se na celý den proměnili v Aboridžince, původní obyvatele Austrálie, a místo tradičního vyučování v lavicích poznávali originálním způsobem historii i současnost života u protinožců. Letošní projektový den, který připravili dobrovolníci ze Spolku rodičů bludovické školy ve spolupráci s učiteli a žáky devátých tříd, se nesl ve znamení australských tradic.

Cílem Australského dne bylo seznámit děti s historií, kulturou a zvyky obyvatel Austrálie, šesté největší země na světě. Všechny třídy se postupně vystřídaly u několika disciplín, ve kterých si děti vyzkoušely vlohy pro kriket, jeden z nejpopulárnějších sportů v Austrálii, na vlastní kůži zažily napínavou atmosféru netradičních krabích závodů, skákaly v pytlích, tedy jako klokani, pily vodu do zásoby jako velbloudi a spoustu dalšího.

K největším zážitkům, hlavně pro prcky z prvního stupně, patřily ukázky agility dvou border kolií, nejbližších příbuzných australského ovčáka. Umělecky nadaní žáci zase ocenili vystoupení pana učitele Volného, který všem předvedl hru na dechový hudební nástroj australských domorodců didgeridoo. Velkým hitem bylo pečení sušenek anzac – pochoutky z ovesných vloček a kokosu dodávaly energii australským vojákům už během první světové války a populární jsou dodnes. Své znalosti o daleké zemi si školáci doplnili při netradiční bojovce objevováním toho, co je pro Austrálii nejtypičtější, a nakonec také ověřili v testu.

Australský den navázal na předchozí projektové dny, ve kterých děti poznávaly kulturu a zvyky Anglie, Německa, Švédska, Ruska, Španělska, Slovenska, Polska, Francie, Japonska, Itálie nebo Brazílie.

Poděkování patří mamince paní Chmielové, Natce Sobolové, všem doprovázejícím učitelům, mým sčitatelkám Petře Čížové a Haně Smolkové a speciálně třídním devátých tříd panu učiteli Volnému a Pawlasovi a jejich svěřencům, kteří byli našimi hrdiny a postarali se hladký průběh soutěžení. 

Za SRBŠ Ivana Sobolová.

.........................................................

Austrálie v naší škole (článek č.2)

Ve třídách po celé škole se v měsíci říjnu zpívalo, malovalo, kreslilo, vyrábělo, tvořilo, učilo, jednoduše řečeno dělalo vše, co souvisí s Austrálií.

Vše vyvrcholilo ve středu 25.10.2023, kdy se všichni žáci ZŠ Frýdecká za doprovodu svých učitelů sešli v tělocvičně. Úvodního slova se ujala paní ředitelka Mgr. Jiřina Sivá, která předala mikrofon předsedkyni SRBŠ paní Ivaně Sobolové, zazněla hymna Austrálie a tím byl zahájen projektový Australský den na naší škole.

Po zhlédnutí prezentace žáků 9. ročníku zazněla melodie v podání pana učitele Mgr. Petra Volného na typický australský hudební nástroj didgeridoo, žákům byli představeni australští psi a poté se již všichni rozprchli do tříd, kde pro ně deváťáci připravili různá stanoviště s názvy velbloudí žízeň, klokan, krabí závody či bariérový útes. K nejtěžší disciplíně patřilo 29 australských NEJ, kde šlo nejen o čtenářské dovednosti, rychlost, bystrost, ale i vyluštění tajenky. Skupina starších dětí pak vyzkoušela navíc kriket, protinožce na silnici a velbloudí žízeň ve stoji na rukou.

Na jednom ze stanovišť měli soutěžící možnost ochutnat výborné sušenky, které jim napekli starší spolužáci.

Soutěží bylo víc než dost a žáci je dělali pro radost. Vzájemně si fandili a nesmírně se snažili.

Z projektového dne si odnesli nejen spoustu nových poznatků o Austrálii, ale také odměnu, kterou věnoval Spolek rodičů bludovické školy. Ta byla spravedlivě rozdělena pro každou zúčastněnou třídu dle jejich dosažených výsledků v dopoledním zápolení.

Velký dík patří paní Ivaně Sobolové a všem pedagogům za skvělou organizaci celého dne.

zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.