Den Pí

Ve středu 14. března jsme v hodině matematiky „slavili“ Den pí (p = 3,14).

Žáci se rozdělili do šesti týmů a utkali se v pěti soutěžích: měřili svůj hrníček tvaru válce a počítali jeho objem, válením kroužku porovnali délku kružnice měřením délky úsečky a výpočtem podle vzorce, absolvovali test a do hodiny museli přinést graficky ztvárněné využití těles, k jejichž výpočtu povrchu nebo objemu je nutné použít  p.

Nejvíce žáky zaujala poslední úloha – zapamatovat si za 2 minuty co nejvíce desetinných míst čísla pí. Nejvíce, tj. 18 desetinných míst uvedl vítězný tým ve složení Adam Kubiczek, Martin Kosiec a Michal Snášel. Mimochodem Guinessova kniha rekordů uvádí, že nejvíce desetinných míst (67 890 číslic) si pamatuje Chao Lu z Číny, takže máme co dohánět.

Žáci, kteří si netradiční hodinu matematiky pochvalovali, si zaslouží velkou pochvalu za samostatnost a aktivitu při řešení úloh. Příští rok zřejmě podobnou vyučovací hodinu zopakujeme s jinými úlohami a vylepšíme ji konzumací pí věcí: ananasem (pineapple), koláčem (pie) nebo pizzou.

Datum 14.3. není jen dnem, který někteří matematici slaví jako Den pí, ale také datem narození fyzika Alberta Einsteina (14.3.1879) a od letošního roku i úmrtí fyzika Stephena Hawkinga.

Mgr. Eva Bauerová

zpět na seznam
zobrazit všechny aktuality
Jídelna

přístup k systému objednávání stravy

Družina

kontakty, vyzvedávání dětí, provozní informace, rozpis oddělení

Výstavy

aktuální vyhodnocení mezinárodní výstavy

*

výstava v prostorách školy

Měsíční plán

kalendář akcí ve škole i mimo ni

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.